پرلیت

پرلیت یک عایق حرارتی  
پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی از نوع سیلیکات آلومینیوم ، سدیم و پتاسیم است که  از حدود قرن سوم قبل از میلاد  به عنوان یک شیشه آتشفشانی ‌شناخته شده است.خاک پرلیت به دلیل خاصیت معدنی خود دارای مواد معدنی غنی از جمله آهن ، سدیم،کلسیم و کانیهای دیگر است.
استفاده از پرلیت در زمینه های هیدروپونیک:
در گلخانه هائی که میخواهند بالاترین راندمان در تولید را داشته باشند ، از کشت هیدروپونیک استفاده میکنند . در این شیوه نیاز به تهیه آب حاوی مواد مغذی است. بدین منظور می توان از پشم سنگ یا پرلیت استفاده نمود پرلیت از لغت پرل به معنای مروارید که یک کلمه فرانسوی است گرفته شده است .برای اینکه پرلیت در صنعت مورد استفاده گیرد ابتدا باید منبسط شود . برای این کار ، پس از استخراج سنگ پرلیت از معدن ، آن را خرد کرده ، سپس دانه‌بندی و خشک می‌کنند . بدین ترتیب پرلیت خام بدست می آید .
پس از دانه‌بندی و خشک‌ کردن، پرلیت خام آماده پخت و منبسط شدن در کارخانه‌های انبساط پرلیت می‌ شود . عمل انبساط ، در کوره‌های ثابت عمودی همراه یا بدون پیش گرم‌کن انجام می‌ شود .
ابتدا پرلیت در پیش گرم‌کن تا حدود 400 الی 500 درجه سانتی‌گراد گرم شده و در مرحله بعد وارد کوره اصلی می‌گردد. در کوره اصلی ، پرلیت در دمای حدود 700 الی 1350 درجه سانتیگراد انبساط پیدا می کند .

ادامه مطلب

/ 0 نظر / 3 بازدید